Bieżnia do ćwiczeń w domu to rozwiązanie, które umożliwia wykonanie treningu o każdej porze roku, niezależnie od pogody. Jest więc częstym wyborem wśród osób, które chcą postawić na regularną aktywność fizyczną. Sprzęt ten daje bardzo wiele możliwości. Nie tylko pozwala schudnąć, ale też wzmocnić kondycję czy poprawić samopoczucie. W zależności od potrzeb warto więc zdecydować się na odpowiedni rodzaj treningu. Stąd też postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak ćwiczyć na bieżni, aby było to bezpieczne i przynosiło zamierzone efekty.
Jak ćwiczyć na bieżni – wskazówki
Trening na bieżni do ćwiczeń w domu przyniesie efekty, gdy wykonamy go prawidłowo. O czym należy pamiętać, gdy zaczynamy przygodę z treningiem na bieżni elektrycznej?
1. Przygotowanie
Ważnym aspektem jest posiadanie sportowego stroju. To, że ćwiczenia wykonywane są we własnym domu, nie znaczy, że możemy rezygnować z profesjonalnej odzieży do biegania. Co prawda, dobra bieżnia do ćwiczeń w domu zapewnia amortyzację chroniącą stawy i kolana przed kontuzją, jednak warto zabezpieczyć się dodatkowo, ubierając wygodne, sportowe buty.
2. Rozgrzewka
Przed rozpoczęciem treningu głównego nie można zapomnieć o rozgrzaniu mięśni. Rozgrzewkę można wykonać poza bieżnią (np. poprzez przysiady, skłony, rozciąganie) oraz na bieżni (wykonując powolny marsz). Podobne ćwiczenia powinny być wykonane także na zakończenie ćwiczeń (ok. 10 min.).
3. Włączanie bieżni
Trzeba podkreślić, że błędem jest rozpoczynanie treningu na bieżni od dużej prędkości. Powinno się zwiększać ją stopniowo. Dużo osób nie wie także, że nie należy uruchamiać jej w trakcie stania na pasie. Najlepiej zrobić to wcześniej i wejść na uruchomiony już sprzęt, ustawiając się mniej więcej na środku – umożliwia to wykonywanie pełnych kroków.
Jak ćwiczyć na bieżni, aby schudnąć?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak ćwiczyć na bieżni, aby schudnąć. Wykonując godzinny trening, można spalić nawet 800 kcal, choć dokładny wynik jest zależny od wagi, płci czy chociażby wieku. W poszczególnych przypadkach spalonych kalorii może być więc mniej. Są jednak pewne wskazówki, dzięki którym redukcja wagi jest efektywniejsza. Najważniejsza zasada to regularność. Ważne jest dokładne zaplanowanie dni, w których wykonywany będzie trening na bieżni do ćwiczeń w domu. Początkowo wystarczą nawet trzy dni w tygodniu (minimum po 30 minut – wtedy organizm przemienia tłuszcze w energie). Liczbę dni i trwanie treningu zwiększać można stopniowo, pamiętając o czasie na regenerację. W trakcie odchudzania pomocne może okazać się kontrolowanie tętna. Wówczas najlepiej utrzymywać je w dolnej granicy (oblicz: 220 – wiek x 0,60), a z czasem, gdy zauważymy efekty zbliżać się do wyższego poziomu (oblicz: 220 – wiek x 0,80). Można osiągnąć to poprzez zmianę poziomu trudności ćwiczeń (np. zwiększenie kąta nachylenia bieżni).
Bieganie na bieżni – efekty
Efekty biegania na bieżni zaobserwować można bardzo szybko. To nie tylko poprawa sylwetki i redukcja wagi, ale też:
- większa energia i wydolność,
- wzmocnienie serca
- lepsze samopoczucie
- stabilizacja ciśnienia tętniczego,
- poprawa jakości snu,
- obniżenie cholesterolu,
- budowa naturalnej odporności.
Jakie rodzaje treningów można wykonywać na bieżni?
Bieżnia do ćwiczeń w domu umożliwia wykonywanie bardzo wielu różnorodnych treningów. Jeśli efektem biegania na bieżni ma być redukcja tkanki tłuszczowej, to warto zdecydować się na trening interwałowy (polega on na intensywnym biegu z przerwami na mniej męczące ćwiczenia). Poleca się go jednak osobom zaawansowanym, ponieważ jest wymagający. Jakie jeszcze treningi można wykonać na bieżni? Przede wszystkim:
- marsz,
- bieg z dostosowaną prędkością (trening prędkościowy),
- bieg pod górę (zmiana nachylenia)
- trening cardio.
Warto więc wypróbować ten sprzęt fitness. Systematyczne korzystanie z bieżni do ćwiczeń w domu pozytywnie wpłynie na organizm. Urządzenie daje przy tym dużo możliwości treningowych (zwłaszcza z aplikacją iFIT), dlatego za jego pomocą zrealizować można zróżnicowany trening w wygodnych warunkach.