Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności, służąca do poprawy i utrzymania pięknej sylwetki. Pomaga usprawnić  i utrzymać wysoką kondycję psychiczną i fizyczną. Zmienność pór roku nie pozwala niestety ćwiczyć na zewnątrz przez cały rok, a co za tym idzie osiągnąć pełnych, długoterminowych korzyści z biegania. Z pomocą przychodzą jednak bieżnie domowe – urządzenia fitness, dzięki którym możesz zadbać o zdrowie i wygląd przez cały rok, w komfortowych warunkach.  Jaką bieżnię wybrać do domu? Ile kosztuje takie urządzenie? Na co zwrócić uwagę decydując się na jej zakup?

Jaką bieżnię wybrać do domu
Designed by Freepik

Jaka bieżnia do domu?

Szukając najlepszej bieżni do domu, najpierw zastanów się, co w Twojej opinii znaczy słowo “najlepsza”. Zależnie od tego, jakie masz potrzeby – dopiero w oparciu o nie możesz zacząć szukać urządzenia fitness dla siebie.

Rodzaje bieżni do domu.

Twoje urządzenie w głównej mierze ma służyć do chodzenia, czy też zależy Ci na zakupie bieżni do biegania? Bieżnia do chodzenia w domu powinna charakteryzować się innymi parametrami w porównaniu do urządzenia przeznaczonego do biegów. Producent zwykle oznacza przeznaczenie produktu, decydując się więc na określony typ sprzętu możesz bez problemu wybrać konkretne urządzenie z konkretnym przeznaczeniem.

Potrzeby użytkownika.

Kolejne pytanie, co chcesz osiągnąć korzystając z bieżni? Czy rozpoczynasz swoją przygodę z bieganiem i chcesz powoli poprawić swoją kondycję i zrzucić tkankę tłuszczową? A może jesteś już zaprawionym biegaczem i szukasz urządzenia, które pozwoli Ci wykonać mocny, intensywny trening? Pod te wszystkie potrzeby należy dobrać bieżnię domową z konkretnymi parametrami, umożliwiającymi osiąganie zamierzonych celów.

Motywacja do ćwiczeń.

Kolejna rzecz, którą warto przemyśleć przed zakupem bieżni do ćwiczeń w domu to kwestia motywacji i samodyscypliny użytkownika. Czy jesteś osobą, która chętnie podejmuje się aktywności fizycznej, czy też ciężko zebrać Ci się do ćwiczeń i potrzebujesz bodźca by zacząć działać? Jeśli szukasz wsparcia, warto rozejrzeć się za urządzeniami, które mają wbudowane konkretne programy treningowe lub umożliwiają połączenie ich z dedykowanymi aplikacjami do ćwiczeń, które będą pilnować, byś na bieżąco walczył o osiąganie zamierzonych celów.

Dopasuj bieżnię do wielkości pomieszczenia

Niestety nie każdy posiada komfort wydzielenia jednego całego pomieszczenia, z przeznaczeniem do treningów. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu lub domu, w którym miejsce do ćwiczeń będzie jednocześnie pełniło funkcję salonu/ sypialni/ przedpokoju, warto zwrócić uwagę na wielkość Twojego urządzenia. Mała bieżnia do domu sprawdzi się dobrze, jeśli nie oczekujesz intensywnych treningów. Jak wiadomo jednak, poziom Twojego wytrenowania nie zawsze będzie niski, z czasem potrzeba zwiększenia intensywności sprawi, że będziesz potrzebować lepszego sprzętu. Warto więc z wyprzedzeniem wziąć to pod uwagę i zdecydować się na większą bieżnię składaną. Bieżnia do domu składana pozwala zaoszczędzić również sporo miejsca, a daje użytkownikom wiele więcej możliwości.

Ile kosztuje bieżnia do domu?

Przy wyborze sprzętu do domu istotną kwestią jest to, ile możesz przeznaczyć na zakup bieżni. Jeśli dysponujesz mocno okrojonym budżetem najlepszym rozwiązaniem będzie tania bieżnia magnetyczna – bez silnika, napędzana jedynie siłą Twoich mięśni. Takie urządzenie nie pozwala jednak na kontrolę prędkości i znacznie zmniejsza komfort ćwiczeń. Warto rozważyć więc wybranie bieżni elektrycznej, posiadającej wbudowany silnik, który samodzielnie kontroluje prędkość. To nie tylko lepszy komfort ale również zwiększone bezpieczeństwo użytkowania. Bieżnie elektryczne dostępne na rynku, w zależności od parametrów i dostępnych funkcji, kosztują od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Tania bieżnia do domu jest w zasięgu ręki użytkowników, za ceną idzie jednak jakość i ilość dostępnych funkcji, w które jest wyposażona.

Polecane bieżnie do domu
Designed by Freepik

Komfort i bezpieczeństwo użytkowania 

Jedną z najistotniejszych kwestii przy wyborze bieżni do biegania w domu jest zakup sprzętu, który zapewni bezpieczeństwo i wysoki komfort podczas ćwiczeń. Na co więc zwrócić uwagę?

Maksymalna waga użytkownika

Dopasuj swój sprzęt do posiadanej wagi. Każdy pas biegowy ma swoją nośność, czyli określony próg wagi osoby ćwiczącej. Jeśli go przekroczysz, musisz liczyć się z możliwością uszkodzenia wewnętrznych mechanizmów sprzętu. Praca z za dużym obciążeniem w stosunku do możliwości urządzenia zmniejszy również komfort ćwiczeń.

Wzrost użytkownika

Większy pas biegowy bieżni zapewnia większy komfort ćwiczeń. Zwłaszcza dla osób wysokich – warto więc wziąć to pod uwagę przy zakupie bieżni do domu. Osoby o wzroście do 170 cm mogą wygodnie trenować na pasie o wymiarach 130×40 cm. Wyżsi użytkownicy powinni zdecydować się na większy pas biegowy, min. 140×50 cm. Zapewni to wygodę i bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Dobrym rozwiązaniem będzie więc większa bieżnia składana do domu zapewniająca stabilność podczas biegu.

Silnik

W zależności, jak często i jak intensywnie chcesz ćwiczyć, należy dopasować rodzaj i moc silnika urządzenia. Bieżnie elektryczne dzielą się na te posiadające silnik z prądem stałym oraz zmiennym. Urządzenia z prądem zmiennym pozwalają na częstą i długą eksploatację – podobne znajdziesz w klubach fitness. Jeśli planujesz ćwiczyć systematycznie, jednak urządzenie będzie pracować do 2 godzin dziennie, wystarczająca będzie bieżnia elektryczna domowa z silnikiem o  prądzie stałym.

Moc

W zależności od formy użytkowania bieżni: urządzenia wyposażone w silnik do 2KM pozwalają na wykonywanie lekkiego truchtu. Jeśli planujesz bardziej intensywne biegi, warto rozważyć sprzęt o mocy od 2,1 do około 6 KM.

Amortyzacja

Odpowiednia amortyzacja bieżni zapewnia bezpieczniejsze warunki ćwiczeń, niż klasyczny bieg poza domem. Tłumi uderzenia i wibracje powstałe w trakcie biegu i zabezpiecza stawy. Amortyzacja jest więc warunkiem koniecznym, jeśli zależy Ci na zdrowym i bezpiecznym treningu.

Tania bieżnia elektryczna do domu
Designed by Freepik

Funkcjonalność i dodatkowe wyposażenie

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę kupując swoją bieżnię to funkcje i wyposażenie. Co możesz na niej zrobić, jak różnorodny trening oferuje?

Wyposażenie bieżni

Coraz więcej bieżni wyposażonych jest nie tylko w wyświetlacze LCD, ale również kolorowe interaktywne ekrany, co wpływa na wyższy komfort i zapewnia różnorodność treningów. Bieżnie do biegania mogą posiadać również gniazda USB, wentylatory czy wbudowane głośniki.  Istotnym parametrem jest możliwość ustawiania zmiennego kąta nachylenia podczas ćwiczeń czy praktyczne uchwyty na bidon i telefon oraz czujniki mierzące tętno, zamontowane w uchwytach. Dobrym przykładem szerokiego wyposażenia urządzeń są bieżnie elektryczne do domu marki Nordictrack. Warto porównać ich parametry i sprawdzić, co może zaoferować solidna bieżnia domowa.

Funkcje

Bieżnie do ćwiczeń w domu nie odbiegają funkcjonalnością do tych, które znajdziesz w profesjonalnych siłowniach. Wiele z nich posiada porty bluetooth, pozwalające połączyć swoje własne urządzenie do odtwarzania muzyki oraz WiFi i szeroki zakres prędkości, który można osiągnąć podczas biegu. Dobra bieżnia do domu ma również wgrane gotowe programy treningowe dla użytkowników, a za pomocą wyświetlacza osoba trenująca podczas ćwiczeń może kontrolować ilość spalanych kalorii, prędkość, nachylenie pasa biegowego i puls. Najlepsze bieżnie do domu oferują również możliwość połączenia ich z dedykowanymi aplikacjami treningowymi.

Bieżnie do domu z aplikacją

Bieżnie elektryczne do domu występują w wielu  wariantach dostępnych funkcji i wyposażenia. Część z nich to klasyczne urządzenia z formą ćwiczeń typu „start – stop”. Jeśli poszukujesz jednak czegoś więcej, co zapewni Ci różnorodny trening i wysoką motywację do ćwiczeń, warto rozważyć zakup urządzenia kompatybilnego z dedykowaną aplikacją treningową. Sprzęt do ćwiczeń z aplikacją to najczęściej polecane bieżnie do domu. Pozwalają ćwiczyć różnorodnie i znacznie zwiększają motywację do ćwiczeń. Sporo z nich, jak na przykład aplikacja do ćwiczeń iFIT– zapewniają również interaktywne ćwiczenia i dostęp do setek gotowych zajęć z trenerami personalnymi, w różnych zakątkach świata.

Bieżnia do domu z aplikacją
Designed by Freepik

Jaką bieżnię kupić do domu?  Sprawdź opinie innych użytkowników

Decydując się na zakup bieżni do domu wybierasz spośród setek modeli dostępnych na rynku. Jak podjąć dobrą decyzję, mając na uwadze tak duży wybór? Pomocne będą opinie innych użytkowników, którzy już zakupili swoje urządzenie i dłuższy czas je użytkują. Warto zerkać również na bieżące rankingi. Jeśli masz taką możliwość, przed zakupem wybierz się do stacjonarnego sklepu lub showroom’u – sprawdź i przetestuj interesujący Cię model przed zakupem. Na miejscu możesz liczyć na pomoc specjalistów, którzy doradzą, jaka bieżnia elektryczna do domu będzie najlepsza dla Ciebie.