Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu wybrać?

Pogoda nie pozwala na aktywność w plenerze przez cały rok. W czasie gdy robi się zimno musisz zrezygnować z treningów na powietrzu. Jak zastąpić aktywność na zewnątrz ćwiczeniami domowymi tak, żeby trening w domu był skuteczny i jednocześnie nie zniechęcał Cię do pracy nad sobą? Sprawdź najpopularniejsze urządzenia do ćwiczeń w domu i wybierz odpowiednie dla siebie.  Możesz na nich trenować cały rok, bez obaw o zmienną pogodę. Co kupić do ćwiczeń w domu?

Określ swoje potrzeby

Zanim zdecydujesz, które urządzenie fitness jest dla Ciebie zastanów się, czego oczekujesz od swojego domowego treningu i na tej podstawie wybierz najlepsze urządzenia i przyrządy do ćwiczeń domowych. Jakie urządzenie kupić do ćwiczeń w domu? Przed decyzją przeanalizuj:

  • Cel treningu w domu

Urządzenia do ćwiczeń w domu możesz podzielić na takie, które zapewnią Ci skuteczny trening na odchudzanie oraz takie, który wspomogą budowę mięśni. Oczywiście na wielu sprzętach do treningu w domu można osiągnąć oba cele. Jednak, jeśli przeanalizujesz swoje potrzeby, łatwiej będzie Ci świadomie zdecydować co będzie dla Ciebie najlepsze i z wyprzedzeniem przemyśleć przyszłe plany treningowe na swoim urządzeniu przeznaczonym do ćwiczenia w domu.

  • Ilość miejsca, którym dysponujesz

Urządzenia fitness do domu różnią się również swoją wielkością. Oprócz zastanowienia się co można ćwiczyć w domu, warto przemyśleć więc też gdzie planujesz ćwiczyć. Na rynku znajdziesz takie sprzęty, które zajmują niewiele miejsca i pozwolą trenować nawet na najmniejszych powierzchniach, jak i takie, które potrzebują nieco większej powierzchni, by móc wykonać na nich prawidłowy trening w domu. Zanim więc zdecydujesz co chcesz kupić wyznacz możliwe miejsca, gdzie możesz postawić swoje nowe urządzenie.

jaki sprzęt do ćwiczeń w domu

Bieżnia elektryczna  domowa

Domowa bieżnia elektryczna to urządzenie, które pozwala wykonać efektywny trening wytrzymałościowy. Oprócz poprawy swojej kondycji możesz również skutecznie spalić tkankę tłuszczową, jak i wypracować mocne mięśnie nóg i pośladków. Podczas treningu pracuje praktycznie całe ciało, a w czasie ćwiczeń możesz dopasować prędkość pod swoje możliwości kondycyjne.

Warto zwrócić uwagę, że bieżnia domowa zapewnia bezpieczniejszą formę joggingu, niż klasyczne bieganie na zewnątrz – wszystko dzięki  amortyzacji zabezpieczającej stawy podczas treningu w domu. Bieżnie zajmują nieco więcej miejsca, niż pozostałe sprzęty fitness – większość z nich posiada jednak możliwość łatwego składania oraz kółka transportowe, dzięki czemu można chować je w czasie przerwy od ćwiczeń.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie bieżni do domu? Przeanalizuj interesujące Cię modele pod kątem amortyzacji, w którą są wyposażone. Skuteczna amortyzacja pozwoli Ci na wykonywanie bezpiecznego dla stawów treningu. Istotna jest również wielkość pasa biegowego. Na rynku znajdziesz urządzenia z różną szerokością pasa. Ważne, by dopasować go do swojego wzrostu. Zapewni to stabilność i wygodę ćwiczeń. Zasada jest prosta – im wyższy użytkownik, tym szerszy pas powinien wybrać.

Bardziej zaawansowane modele oferują również możliwość korzystania z gotowych programów treningowych oraz dedykowanych aplikacji do ćwiczeń, zapewniających wysoką motywacje i różnorodność. Jaka bieżnia do biegania będzie najlepsza? Więcej o tym, na co zwrócić uwagę podczas wyboru bieżni pisaliśmy tutaj.

Bieżnia do domu elektryczna

Rower treningowy do domu

Lubisz jazdę na rowerze podczas ładnej pogody? Z wykorzystaniem roweru stacjonarnego możesz wygodnie przenieść tę aktywność do domu i trenować bez dopasowywania się do pogody na zewnątrz.  Tego typu urządzenia treningowe zapewniają skuteczne odchudzanie, dzięki możliwości wykonywania treningu cardio.

Ćwicząc na rowerze domowym wypracujesz dobrą kondycję i wzmocnisz mięśnie nóg i pośladków. Rower do ćwiczeń idealnie sprawdzi się zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Na rynku znajdziesz rowerki poziome (wyposażone w siedzisko z oparciem) i rowerki pionowe (z klasycznym siedziskiem). Zaawansowani użytkownicy mogą zdecydować się również na zakup rowerka spinningowego – umożliwiającego wykonanie intensywnego treningu kolarskiego w domu.

Rowerek do ćwiczeń w domu nie zajmuje wiele miejsca i pozwala skutecznie zrzucić zbędne kilogramy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie rowerka do domu? Podstawą skutecznych ćwiczeń jest zapewnienie sobie wygodnej pozycji na urządzeniu. Zwróć więc uwagę, czy interesujący Cię rower pozwala regulować wysokość i bliskość siedziska do kierownicy. Ważną kwestią jest też waga i typ koła zamachowego zamontowanego w urządzenie – zapewniających stabilność sprzętu i bezpieczeństwo oraz możliwość regulowania oporu podczas jazdy. Sporo urządzeń oferuje również wbudowane programy treningowe i możliwość połączenia się z aplikacjami treningowymi – to pozwala z kolei na utrzymanie wysokiej motywacji ćwiczeń i różnorodny trening.

Rower spinningowy do domu

Orbitrek do ćwiczeń

Orbitrek domowy, tzw. rower eliptyczny to urządzenie wielofunkcyjne, dzięki któremu możesz wykonać prosty, nieobciążający stawów trening cardio i trening metaboliczny. Sposób poruszania się na orbitreku oraz to, że nie obciąża stawów pozwala korzystać z niego osobom w różnym wieku i na różnym poziomie wytrenowania – dlatego dla początkujących będzie to urządzenie, które zapewni najlepsze ćwiczenia w domu.

Dla niewytrenowanych użytkowników rozpoczynających swoje treningi domowe, orbitreki to świetny sprzęt, który pozwoli wykonać ćwiczenia bez ryzyka kontuzji. Domowy orbitrek angażuje podczas ćwiczeń zarówno mięśnie dolnych, jak i górnych partii ciała, a zamontowane koło zamachowe daje możliwość treningu z różnym poziomem trudności (zwiększając lub zmniejszając opór ćwiczeń). Urządzenie zajmuje o wiele mniej miejsca niż bieżna do ćwiczeń, nie należy jednak do najmniejszych sprzętów fitness. Warto więc przed zakupem zastanowić się, gdzie i ile miejsca do ćwiczeń możemy wygospodarować.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie orbitreka do ćwiczeń w domu? Wygoda i bezpieczeństwo ćwiczeń to podstawa. Przed zakupem zwróć więc uwagę, czy interesujący Cię model posiada wygodne uchwyty, które zapewnią naturalny, płynny ruch. Równie istotne są waga i umiejscowienie koła zamachowego. Im cięższe koło, tym lepsza stabilność ćwiczeń. Ważne również, by orbitrek do ćwiczeń zapewniał bezpieczny, płynny ruch, z małym rozstawem stóp podczas użytkowania – takie parametry zapewniają urządzenia, w których koło zamachowe zamontowane jest z przodu. Tak, jak w pozostałych sprzętach fitness, warto sprawdzić, czy wybrane przez Ciebie urządzenie zapewnia dostęp do gotowych zestawów ćwiczeń i możliwość skorzystania z dodatkowych opcji, takich jak możliwość połączenia go z dedykowaną aplikacją, czy odtwarzania swojej muzyki podczas treningu.

Orbitrek do ćwiczeń

Wioślarz domowy

Wioślarz domowy to urządzenie pozwalające zaangażować największą grupę mięśni podczas wysiłku. Trenując na urządzeniu odtwarzasz wszystkie ruchy wykonywane podczas wiosłowania. Pracują więc ramiona i przedramiona, barki, klatka piersiowa, grzbiet, mięśnie nóg i mięśnie brzucha. Ergometr wioślarski to jedno z najlepszych urządzeń dla tych, którzy za cel obrali sobie rozbudowę i wymodelowanie sylwetki. Świetnie sprawdza się również przy redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej. Zaletą urządzenia jest również to, że łatwo jest go złożyć i schować po wykonanym treningu. Wioślarz to sprzęt, który nie zajmuje wiele miejsca i sprawdza się na mniejszych powierzchniach. Jest też bezpieczny w użytkowaniu – płynny ruch na urządzeniu zabezpiecza stawy.

Na jakie parametry patrzeć przy zakupie wioseł do domu? Zwróć uwagę na system oporu, w który wyposażone jest urządzenie. Podczas ćwiczeń na ergometrze bardzo istotne jest, by zapewnić sobie płynny, prosty ruch – bez zacięć. Sporo urządzeń posiada również wbudowane programy ćwiczeń, zapewniające różnorodność i motywujących do działania.

Wioślarz do ćwiczeń w domu

Trening siłowy w domu

Dla użytkowników, którzy za cel domowych treningów obrali sobie poprawę siły i rzeźby mamy dwa rozwiązania. Zestaw w składzie: hantle do ćwiczeń, kettlebell, sztanga, ławka treningowa i mata lub jeden uniwersalny przyrząd łączący wszystkie ich funkcje, czyli atlas treningowy – zapewniający kompleksowe ćwiczenia do domu. Takie urządzenie wielofunkcyjne pozwala przeprowadzić całościowy trening w domowym zaciszu, pracując nad każdą partią mięśni. Atlas to sprzęt, który sprawdzi się zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Daje więc gwarancję wieloletniego użytkowania, oferując ćwiczenia dopasowane do z czasem rosnących wymagań. Atlas oprócz rozbudowy mięśni zapewnia również skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej. Trening siłowy, który możesz na nim wykonać, to w końcu nic innego jak interwały. A te, jak wiadomo to jedne z najskuteczniejszych treningów odchudzających.

Na co zwrócić uwagę szukając atlasu do domu? Sprawdź, jakie ćwiczenia można wykonywać w domu za jego pomocą oraz ile dostępnych funkcji oferuje urządzenie. Im więcej możesz na nim zrobić, tym lepiej dla Ciebie, ponieważ możesz dopasować bieżące treningi do poziomu swojego wytrenowania. Sporo urządzeń oferuje również dostęp do zajęć z trenerami i gotowych programów treningowych. 

Jak ćwiczyć w domu? Nie rezygnuj z tego co lubisz

Ostatnią rzeczą, którą powinieneś przemyśleć zanim kupisz urządzenie do treningu domowego to określenie, co najbardziej lubisz robić. Co ćwiczyć w domu? Jeśli w sezonie letnim sporo biegasz, idealnie sprawdzi się domowa bieżnia elektryczna. Lubisz jazdę na rowerze? Poszukaj dobrego dla siebie rowerka treningowego. Ważne jest, by Twój nowy sprzęt nie tylko pozwolił Ci realizować zamierzone cele ale również, by ćwiczenia na nim były przyjemne. W końcu najlepszy trening w domu to ten, który daje Ci radość! Pamiętaj również o tym, że samym ćwiczeniem nie osiągniesz zamierzonych celów. Dobry sprzęt do ćwiczeń w domu to za mało – za zmianą sylwetki zawsze stoi zmiana trybu życia na zdrowszy – aktywność fizyczna powinna iść więc w parze ze zdrową i zbilansowaną dietą.