Jaki orbitrek do domu

Orbitrek to jedno z najpopularniejszych urządzeń fitness do treningu w domu. Sprzęt od lat cieszy się popularnością wśród osób, które za cel obrały sobie poprawę kondycji i skuteczne spalenie tkanki tłuszczowej. Czym jest Orbitrek, na czym polega trening na urządzeniu i co można zyskać trenując na nim systematycznie?

Orbitrek jak działa

Czym jest orbitrek?

Orbitrek, inaczej crosstrainer lub eliptyk to urządzenie fitness, służące do wykonywania treningów wytrzymałościowych i siłowych. To jedno z najbezpieczniejszych w użytkowaniu sprzętów fitness, które nie obciąża stawów i kręgosłupa – wszystko dzięki bardzo płynnemu i naturalnemu ruchowi, który na nim wykonujemy.

Podczas ćwiczeń na orbitreku Twoje nogi naciskają platformy, na których stoją, a ręce zmieniają pozycję wraz z drążkami, na których są oparte. W ten sposób pracuje całe Twoje ciało, wykonując tzw. eliptyczny ruch – bez uderzeń czy szarpnięć, które mogłyby spowodować niepotrzebne kontuzje. Ruch wykonywany na urządzeniu jest bardzo naturalny, można go porównać do biegu w powietrzu połączonego z jazdą na nartach biegowych czy spacerem nordic walking, podczas których pracujesz zarówno górnymi, jak i dolnymi partiami ciała.

Urządzenie wyposażone jest w koło zamachowe – umieszczone z tyłu, z przodu lub bezpośrednio pod użytkownikiem. Rozpoczynając ćwiczenia wprowadzasz koło w ruch. Dzięki możliwości regulacji oporu w kole zamachowym (funkcję tą oferuje większość modeli urządzeń) możesz zwiększać poziom trudności ćwiczeń i urozmaicać swój trening.

Orbitrek Nordictrack

Orbitrek – dla kogo?

Ze względu na małe ryzyko kontuzji i wysokie bezpieczeństwo użytkowania, na urządzeniu może trenować praktycznie każdy. W zależności od swojego stanu zdrowia, wieku, kondycji czy poziomu wytrenowania, możesz z łatwością dobrać intensywność ćwiczeń i pracować bez obaw o obciążenie swoich stawów czy brak stabilności.

Ćwiczenia na orbitreku są bardzo intuicyjne, sprzęt praktycznie sam narzuca nam odpowiedni ruch, który poprowadzi nas przez przyjemny i bezpieczny trening. Jeśli więc nie miałeś do tej pory częstych okazji do ćwiczeń, możesz rozpocząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną wygodnie i bezpiecznie – z orbitrekiem.

Orbitrek to urządzenie, które nie tylko dopasowane jest do różnych możliwości użytkowników. Na urządzeniu jesteś w stanie wypracować również różne cele treningowe. Pracując na eliptyku masz szansę zarówno spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, jak również wzmocnić mięśnie i wymodelować sylwetkę. Wszystko dzięki temu, że sprzęt umożliwia wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń – od prostych kardio, bardziej zaawansowanych interwałów po trening wytrzymałościowy i siłowy.

Orbitrek efekty

Orbitrek – Jak ćwiczyć i co ćwiczyć

Trening na orbitreku jest bardzo prosty. Nie oznacza to jednak, że nic nie musisz robić, by był skuteczny i spełniał swoje zdanie. Przez cały czas ćwiczeń należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej pozycji ciała. Plecy mają być wyprostowane, głowa uniesiona, a stopy stać stabilnie na pedałach urządzenia. Podczas ćwiczeń nie powinieneś się nadmiernie pochylać i trzymać uchwytów zbyt mocno – w ten sposób mocniej będą pracować mięśnie twoich ramion. Bardzo ważne jest również zachowanie 3 faz treningu – rozgrzewki, ćwiczeń właściwych i kolejno schładzania, czyli ćwiczeń, które pozwolą Ci na uspokojenie swojego Ciała przez zakończeniem aktywności.

Na eliptyku możesz wykonywać różnorodne ćwiczenia. Trening poprzedzony rozgrzewką może mieć formę ćwiczeń cardio, lub interwałów. O obu rodzajach tych treningów pisaliśmy tutaj. Możesz również zwiększyć opór podczas ćwiczeń i wykonać mocniejszy trening wytrzymałościowy.

By trening na urządzeniu przyniósł zamierzone efekty, warto wprowadzić systematykę i zaplanować  go 2-3 razy w tygodniu (po każdym dniu aktywności powinien nastąpić dzień na regenerację).

Orbitrek ćwiczenia

Efekty ćwiczeń na orbitreku

Pierwsze efekty treningów możesz dostrzec już po kilku treningach na orbitreku. Orbitrek domowy sprawi, że będziesz mieć więcej energii w ciągu dnia oraz lepsze samopoczucie. Poprawi się również jakość Twojego snu, spowodowana odpowiednim dotlenieniem organizmu podczas ćwiczeń. Utrzymując systematykę ćwiczeń możesz zyskać jednak wiele więcej:

Spalanie kalorii –podczas treningu na eliptyku możesz spalić nawet 800 kalorii. Wszystko zależy od długości i intensywności Twoich ćwiczeń. Pamiętaj jednak, żeby nie rzucać się od razy na głęboką wodę. Zacznij od mniej intensywnych ćwiczeń, kolejno je zwiększaj.

Redukcja tłuszczu wokół pasa – Regularny trening z czasem przyniesie również efekt w postaci zmniejszenia ilości tłuszczu na brzuchu – podczas intensywnych ćwiczeń rozbijesz komórki tłuszczowe i podkręcisz swój metabolizm.

Wymodelowana sylwetka – ćwicząc na orbitreku, do pracy angażujesz prawie wszystkie mięśnie. Pracując nad nimi regularnie sprawisz, że sylwetka nabierze atrakcyjnych, wyrzeźbionych kształtów.

Poprawa kondycji i wydolności oddechowej –trenując poprawisz również krążenie, dzięki czemu wzmocnisz swój układ oddechowy i podniesiesz kondycję.

Orbitrek jak ćwiczyć

Jaki orbitrek do domu wybrać

Decydując się na zakup orbitreka do domu, przed kupnem warto przeanalizować czego dokładnie oczekujesz od swojego urządzenia i jakim budżetem dysponujesz. Te dwa aspekty pozwolą Ci uwzględnić najważniejsze parametry sprzętu, który chcesz kupić i dopasować go do możliwości finansowych. Wybierając orbitrek do ćwiczeń dla siebie weź pod uwagę również to, by model był dopasowany do Twojej wagi, wzrostu i miejsca, w którym będziesz ćwiczyć (część modeli zajmuje sporo miejsca, przemyśl więc to zawczasu). O tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze różnych urządzeń fitness do domu pisaliśmy tutaj.

Orbitrek jak wybrać

Po zakupie nie zapomnij również, że samo sprawienie sobie orbitreka to dopiero połowa sukcesu w walce o zdrowie i piękną sylwetkę. By osiągnąć zamierzony cel potrzebna będzie samodyscyplina i systematyka.