Początek roku, a wraz z nim wewnętrzna potrzeba na zmiany na lepsze. Jako, że w nowy rok poprzedzają święta, często przy zmianie na lepsze pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy jest zmiana sylwetki i stylu życia na zdrowszy. Przeciążony nadmiernym i ciężkostrawnym jedzeniem organizm domaga się zmian. Czy spontaniczna decyzja o zmianach pozwala osiągnąć zamierzony cel? Tak, jeśli wiąże się ona z wprowadzeniem zmian na dłużej niż tydzień, w którym doznaliśmy tego noworocznego olśnienia. Dlaczego? Bo kluczem do doskonałej sylwetki i samopoczucia jest systematyka. Dotyczy to również planowanej aktywności fizycznej.
Dlaczego trenować systematycznie
Jedynie systematyka pozwala skutecznie zadbać o umysł i ciało. Oczywiście każda aktywność doraźna jest lepsza niż żadna, jednak jedynie systematyczność daje szansę na utrzymanie zdrowia i pięknej sylwetki na lata.
W momencie, kiedy zdecydujesz się na poprawę swojego zdrowia przez aktywność fizyczną, jesteś jeszcze pełen wiary w realizację swojego celu. Po jakimś czasie zdarzy się jednak, że zakwasy skutecznie zniechęcą Cie do ćwiczeń i odłożysz je na inny dzień. Kolejno możesz znaleźć jeszcze setki podobnych wymówek (nadgodziny, kiepski nastrój, obowiązki domowe itd.) Po takiej serii zdarzeń, nagle zauważasz, że cel zniknął z oczy, aktywności fizycznej brak, a powody, dla których się jej podjąłeś nadal istnieją.
Jedynie systematyka jest w stanie zagwarantować realizację założonych celów. A w bonusie, zamiast jednego zwycięstwa, otrzymujesz o wiele więcej! Za aktywnością idzie lepsze samopoczucie, więcej energii, pewność siebie. Czemu więc nie postarać się i powalczyć o to, co będzie dla Ciebie najlepsze?
Efekty systematycznego treningu
Co zyskasz dzięki regularnej pracy nad sobą? Zalet systematycznego treningu jest naprawdę wiele. Niektórych mogłeś nawet się nie spodziewać:
- Skutecznie niwelujesz stres. Podczas ćwiczeń możesz odreagować i wyładować nadmiar negatywnych emocji.
- Poprawiasz sprawność fizyczną i umysłową na lata. Nawet jeśli Twoje cele nie są aż tak dalekosiężne, w bonusie zyskujesz lepszą sprawność umysłową i fizyczną i zapobiegasz demencji.
- Zwiększasz pewność siebie. Za lepszym samopoczuciem i lepszym wyglądem idzie również wzrost samooceny i poczucie atrakcyjności.
- Łatwiej i skuteczniej wdrażasz nowe, zdrowsze nawyki żywieniowe. Im dłużej pracujesz nad sobą, tym łatwiej jest zmienić pewne zachowania na stałe. Działania, do których kiedyś się zmuszałeś z czasem stają się już nawykiem. I jednym z takich nawyków, które mogą Ci wejść w krew wraz z regularnym dbaniem o siebie jest utrzymanie zdrowej diety i zwracanie uwagi na to co jesz.
- Poprawiasz ogólne zdrowie. Regularne ćwiczenia wpływają pozytywnie na praktycznie cały organizm. Polepszasz pracę serca, układ krążenia, ogólną wydolność organizmu. Pozbywasz się tłuszczu – również tego, który osiada na organach wewnętrznych, niwelujesz więc ryzyko powstawania wielu chorób. Systematyczny trening poprawia również pracę mózgu. Możesz liczyć na lepszą pamięć. Lepiej również śpisz.
Jak trenować systematycznie?
Zacznij powoli, małymi krokami. Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Sprawi to jedynie, że szybko się zniechęcisz oraz narazisz swój organizm na zbędne kontuzje. Nasza rada: spraw, że jeśli nie wykonasz treningu, poczujesz, że marnujesz pieniądze i już poświęconą na to energię.
- Przed startem wyznacz swój cel i systematycznie śledź postępy.
- Spraw sobie urządzenie fitness do domu. Oszczędzisz pieniądze na karnety i dojazdy na siłownię, a kwota, którą wydasz na urządzenie i jego ciągła obecność w domu będzie Ci stale przypominać, że cel jest nadal przed Tobą.
- Zadbaj o to, by umilić sobie trening. Czas ćwiczeń to czas dla Ciebie, doceń to. Zadbaj o wygodne miejsce do ćwiczeń, gdzie spokojnie będziesz mógł wykonać trening, włącz ulubioną muzykę, audiobook’a lub podcast, który już dawno chciałeś przesłuchać ale nie miałeś na to czasu. Odstresujesz się i zadbasz o ciało, a ono odwdzięczy Ci się z każdym kolejnym postępem.
- Wybierz aktywność, która sprawia Ci frajdę. Jeśli jedynym wyznacznikiem wyboru aktywności będą fora internetowe, możesz niemiło się zaskoczyć, gdy nie będą one sprawiać Ci przyjemności. Motywacja szybko spadnie, a każde zabranie się za ćwiczenia będzie niczym zdobywanie Kilimandżaro.
- Jeśli masz gorsze samopoczucie i nie masz siły wykonać treningu, nie rezygnuj z ruchu całkowicie. Utrzymaj passę wychodząc na spacer, zrób regeneracyjną przejażdżkę na rowerze czy wybierz się na saunę. Rezygnując z aktywności raz, dajesz sobie przyzwolenie na odpuszczanie częściej w przyszłości.
- Opracuj plan. Dobre przygotowanie to podstawa, bez której trudno będzie Ci osiągnąć zamierzony cel. Jeśli zastanawiasz się, jak opracować plan treningowy do domu, pisaliśmy o tym tutaj.
Kluczem jest motywacja
Samo postanowienie nie wystarczy. Przypomnijmy sobie wszystkie poniesione przez nas deklaracje. Od jutra odstawiam słodycze. Zaczynam włączać więcej warzyw do diety. Odstawiam alkohol. I robię to. Przez kilka dni, tygodni. Potem tracę cel z oczu i wracam do starych nawyków, nie wiedząc kiedy. Dlaczego? Bo zapominam o powodzie, dla którego to robię, bo tracę motywację.
Jak ją utrzymać? Nie daj sobie zapomnieć! Możesz na ścianie powiesić zdjęcia pokazujące powody, dla których zacząłeś pracę nad sobą, skorzystać z aplikacji, które przypomną Ci o walce i skutecznie zachęcą do dalszych ćwiczeń czy znaleźć kompana, który wspólnie z Tobą zawalczy o zdrowie. Walcz, dopóki Twoje starania nie staną się nawykiem takim, którym kiedyś był odpoczynek przed telewizorem z paczką słonych przekąsek, kilka piw za dużo podczas spotkania ze znajomymi czy więcej niż jedno ciastko do kawy. Walcz, dopóki nowy nawyk naturalnie zastąpi stare i wejdzie Ci w krew.